(Во живо) СТРАШНО! Земјотресот од 7,7 степени имал моќност како 130 атомски бомби!

t

Во врска со земјотресот што се случи во Кахраманмараш, Турција, инженер по геофизика, проф. Др. Овѓун Ахмет Ерџан рече дека земјотресот со јачина од 7,7 степени што се случи во Кахраманмараш има моќност од приближно 130 атомски бомби.

– Земјотресот има моќност од околу 130 атомски бомби, времетраење од 43 секунди. Катастрофата е огромна во студениот зимски ден. Местото каде што се случи земјотресот е спојот на четирите главни фрактури. Фрактура на Мртвото Море, фрактура на Источна Анадолија, Арапски штит и кипарски лак. Најголемиот можен земјотрес во Триаголникот Османије бил со јачина од 7,7 по Рихтер, или 11 степени според Меркалиевата скала. Катастрофата е голема. Најголемо барање од зоната на земјотресот во моментов се ќебиња и медицински материјали, Секој треба веднаш да ги отвори своите возила за засолниште на преживеаните и ранетите. Бензинските пумпи на возилата им даваат бесплатно гориво за греење, вели експертот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Најмалку 43.844 луѓе загинаа во земјотресите во…

Турските власти соопштија дека најмалку 38.044 луѓе…

Нов земјотрес ја погоди Турција

Нов земјотрес денес ја погоди централна Турција.…

Бројот на загинати во Турција и Сирија…

Според најновите податоци, во разорниот земјотрес во…

(Видео) СТРАШНО: Нема земјотрес ама зграда во…

Страшно видео се шири на социјалните мрежи…

Чудата не престануваат: Маж спасен по 167…

Во областите на Турција погодени од силни…