Во Македонија се појави нова подваријанта на омикрон

t

Пет случаи позитивни на подваријантата „стелт oмикрон“ биле детектирани во Македонија, дознава НоваТВ.

Секвенционирањето на примероците, во кои бил детектиран BA.2 сојот, било извршено во приватна лабораторија во Скопје.

-Неофицијално, еден од случаите, кој бил и првиот детектиран „стелт“ во земјава, во епидемиолошката анкета потврдил дека со подваријантата се заразил преку социјализација во земјава и тој не патувал надвор од границите на Македонија. Оттука, останува се поставува прашањето колку долго подваријантата „стелт омикрон“ циркулира во Македонија, пишува порталот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Охридските нуркачи од Центарот „Амфора“ го развиорија…

Професионална екипа од Нуркачкиот центар „Амфора“ од…

Приведени двајца насилници што нападнаа продавач кај…

Полициски службеници од Единицата за насилен криминал…

КАКВИ СОВЕТИ ОЧЕКУВА ОД ФУДБАЛЕРОТ? Зеленски го…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, го назначи…

ВИДЕОТО Е ЛАЖНО, СЕ ГЛЕДА ДЕКА ИМА…

Српскиот министер за надворешни работи и вицепремиер…

Нападната гранична патрола на Србија и Унгарија:…

Утринава со автоматско оружје била нападната граничната…