Објавено на:

Во Македонија штрајкуваат, во Србија просветните работници добиваат по 10.000 динари плус за Велигден

t

Вучиќ најави дека по 10.000 динари ќе следуваат за просветните работници меѓу празници.

Претседателот на Србија Александар Вучиќ вечерва соопшти дека просветните работници за седум дена ќе добијат помош од 10.000 динари.

„Не потврдивме дека ќе ги зголемиме платите на просветните работници“, реков. А ден по изборите ме нападнаа“, истакна тој.

„За седум дена, меѓу Велигден и Први мај, сите 133.000 луѓе во образовниот сектор ќе добијат по 10.000 динари. Можеме да го туркаме. И тука покажуваме колку сме одговорни“, рече претседателот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Велигденските пости имаат повеќе празници: Еве што…

Започнаа велигденските пости. За време на велигденските…

Балканците тријат раце: Австрија бара 40.000 сезонски…

Туризмот се враќа во сите земји во…

До крајот на месецот работодавците треба да…

До крајот на месецот работодавците имаат рок…

ДРАМА во Бугарија: Работници се закануваат дека…

Во Перник во моментов се одвива вистинска…

Егзодус на работна сила: Намален бројот на…

Бројот на работниците во индустријата во периодот…