Објавено на:

Во мај инфлацијата во ЕУ беше 8.8 отсто

t

Според последните податоци на Евростат, статистичкиот завод на Европската унија, инфлацијата во мај изнесуала 8.8 отсто во ЕУ и 8.1 отсто во еврозоната.

Една година претходно стапката на инфлација во ЕУ беше 2.3 отсто, а во еврозоната 2 отсто.


Најниски стапки се регистрирани во Франција и Малта – 5.8 отсто и Финска 7.1 отсто, а највисоки во Естонија 20.1 отсто, Литванија 18.5 отсто и Летонија 16.8 отсто.

Двоцифрена инфалија е забележана и во Хрватска, Бугарија, Чешка, Грција, Унгарија, Холандија, Полска, Романија и Словачка.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Османи: Македонскиот јазик станува еден од 25-те…

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи вели…

Протести во Грузија по недобивањето кандидатски статус…

Неколку десетици илјади луѓе се собраа вечерва…

Oсмани: Забрзано се работи на нов француски…

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи вели…

Официјален Вашингтон: Македонија што побрзо да ги…

Американската Влада излезе со став во однос…

Виола фон Крамон: Ужасно сум разочарана од…

Пратеничката и известувач на Европскиот парламент за…