Објавено на:

Во мај инфлацијата во ЕУ беше 8.8 отсто

t

Според последните податоци на Евростат, статистичкиот завод на Европската унија, инфлацијата во мај изнесуала 8.8 отсто во ЕУ и 8.1 отсто во еврозоната.

Една година претходно стапката на инфлација во ЕУ беше 2.3 отсто, а во еврозоната 2 отсто.

Најниски стапки се регистрирани во Франција и Малта – 5.8 отсто и Финска 7.1 отсто, а највисоки во Естонија 20.1 отсто, Литванија 18.5 отсто и Летонија 16.8 отсто.

Двоцифрена инфалија е забележана и во Хрватска, Бугарија, Чешка, Грција, Унгарија, Холандија, Полска, Романија и Словачка.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина заработила скоро 20 милиони долари од…

Володимир Кудрики, шеф на украинската Укренерго, изјави…

(Видео) Мицкоски го продаде кучата: Oдби да…

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во гостување…

Расната дискриминација е против вредностите на ЕУ,…

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер…

Естонија ќе предложи на Русите да им…

Естонија ќе предложи да ги блокира Русите…

Ковачевски: Ги започнавме преговорите со чист македонски…

Преговорите за полноправно членство со ЕУ ги…