Објавено на:

„Во моментов нема индикации дека ќе престане испораката на гас за Белгија”

t

Откако руската државна компанија „Гаспром“ денеска ја прекина испораката на гас за Холандија во соседна Белгија велат дека засега нема индиции дека истото би можело да им се случи, ниту пак има потреба од активирање на националниот план за вонредни состојби за природен гас.

„Во моментов нема индикации дека ќе престане испораката на гас за Белгија. Но, Белгија е целосно подготвена. Подобро е да се спречи отколку да се лечи”, изјави белгиската министерка за енергетика Тина ван дер Стретен.

Таа додаде дека ЕУ е веќе подобро организирана и тоа со заедничко купување гас, забрзување на енергетската транзиција и намалување на потрошувачката на енергија.

Во исто време, белгискиот премиер Александар Де Кро од Самитот на лидерите на ЕУ во Брисел рече дека ЕУ ја достигнала границата за енергетски санкции со договорот за ембаргото на руската нафта, со што ги отфрли наводите за можноста за забрана на увоз на гас од Русија како следна фаза на рестриктивни мерки.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Расте цената на нафтата, се намалува цената…

Природниот гас во Европа утрово падна за…

Белгискиот премиер по говорот на Путин: Земјите…

Белгискиот премиер Александар де Кро по говорот…

Белгискиот премиер: Уште неколку вакви недели и…

Белгискиот премиер: Следуваат уште неколку вакви недели…

“Гаспром”: Нема гас за Германија

Рускиот енергетски гигант „Гаспром“ денеска соопшти дека…

Белгија бара да се ограничи растот на…

Белгискиот премиер Александар Де Кро најави дека…