Објавено на:

Во Одеса има тајна база за следење на руската Црноморска флота: Русите, велат дека НАТО си игра со Оган

t

Отворајќи тајна база во близина на Одеса за следење на бродовите на руската Црноморска флота, НАТО „игра со оган“, сметаат руските експерти.

Во тајна база на НАТО ангажирани се романски платеници, чија главна задача е да го спречат амфибиското слетување на руските војници во регионот на Одеса, а со тоа руската база е легитимна воена цел.

„ Тајната база може да се смета за „очи и уши“ на НАТО на брегот на Црното Море“, вели воениот експерт Андреј Головатјук, нагласувајќи дека руските вооружени сили ќе најдат начин да го неутрализираат тој објект, за да не и наштетат на руската флота.

„ Во принцип, секој објект на НАТО е теоретски опасен. Во таа база во близина на Одеса собираат разузнавачки информации и ги пренесуваат тие информации за понатамошна употреба. Затоа, постоењето на таков објект е непожелно. Најверојатно станува збор за некој вид на мал објект. Се состои од неколку, да речеме, возила или уреди за следење на движењето на руските бродови во Црното Море“, вели експертот, коментирајќи го изворот на „Спутник“, кој тврди дека во предградијата на Одеса, пристанишен град во јужна Украина, наоѓа тајна база на НАТО со опрема што овозможува да се одредат точните координати на кој било брод во Црното Море во радиус од 200 километри.

Според изворот, главни експерти ангажирани во таа база се членови на романската приватна воена компанија „Нордстарсупорт груп“. Покрај спречувањето на амфибиското слетување на руската армија, оваа тајна база на НАТО има задача да ги информира вооружените сили на Украина за координатите на руските воени бродови со цел да ги насочи украинските противбродски ракети кон нив.

Рускиот воен експерт Виктор Литовкин вели дека големо прашање е дали воопшто се планирани руски слетувања во регионот на Одеса, имајќи предвид дека сите приоди кон областа се минирани од украински рудници и во водите на Црното Море недалеку од Одеса.

„ Дури 420 пловечки морски мини се фрлени во водата, а некои се во Црното Море, додека неколку се пронајдени во Турција и Романија и веќе се деактивирани. Нашите морнари ги деактивираа. Покрај тоа, миниран е и брегот. Дали ќе има слетување на руските војници на брегот кај Одеса, бидејќи никој не знае какви планови има Генералштабот на Руската Федерација“, вели Литовкин.

Литовкин, исто така, истакнува дека секоја странска база на украинска територија, вклучително и оваа во предградијата на Одеса, секогаш ќе биде легитимна цел за уништување од страна на Руската Федерација.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бјелогрлиќ на протестите во Белград: Тоа што…

Во 18 часот пред Собранието на Србија…

Нуклеарната централа “Запорожје” е “екстремно ранлива”

Украинската нуклеарна централа Запорожје три месеци е…

(Видео) Хрват уапсен во Панама за убиство…

На аеродромот во Панама е уапсен хрватски…

Вучиќ повика на обединување на Србите

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ им се…

Шоле го охрабрил Вучиќ да преземе чекори…

Специјалниот советник во американскиот Стејт департмент, Дерек…