Објавено на:

Во Србија две партии формираа блок против руските санкции

t

Заветници и Двери формираа блок против санкциите против Русија, пренесува Спутник Србија.

Претседателот на партијата Заветници, Милица Ѓурѓевиќ Стаменковски и лидерот на Двери, Бошко Обрадовиќ денеска го официјализираа почетокот на соработката меѓу двете партии во, како што рекоа, зачувување на државните, националните и економските интереси на Србија.


Ѓурѓевиќ Стаменковски на прес-конференција рече дека не се работи за некаква предизборна коалиција, ниту за обединување мандати, туку за собирање, пред се против воведувањето санкции против Русија и за вредностите и зачувувањето на надворешнополитичката независност и воена неутралност.

Таа додаде дека Србија се соочува со бројни притисоци, пред се од Брисел и Берлин, да воведе санкции кон Русија, со, како што рече, „постојниот ултиматум да го предаде Космет“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пендаровски и Вучиќ разговарале за “братските односи…

Претседателите на Македонија и Србија, Стево Пендаровски…

“Утеха” од Милановиќ: Нема да бараме Србите…

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ денеска изјави дека,…

Пендаровски и Вучиќ ја поздравија одлуката на…

Претседателот Стево Пендаровски на Економскиот форум во…

Гореше небото над Белград, а еве и…

Навивачите на Црвена Звезда ја прославија 33.…

Српските медиуми гневни: Меѓу “кучињата” кои се…

Меѓу т.н кучиња на војната кои се…