Во тек со трендовите: И Црна Гора ги олабавува Ковид мерките

t

Поради се поповолната епидемиолошка состојба, Владата на Црна Гора во техничкиот мандат дополнително ги либерализира мерките во борбата против корона вирусот, кои ќе важат од петок, 18 февруари до 4 март, соопшти Министерството за здравство.

Одлучено е да се дозволи одржување на свадби, родендени и други приватни прослави со поседување на потврди за Ковид и обезбедување на простор од 10 метри квадратни по лице.


Фирмите и претприемачите кои вршат угостителска дејност во угостителски објекти (ресторани, кафулиња, кафетерии, хотелски ресторани и сл.) можат да организираат работа во периодот од 7 часот наутро до еден час по полноќ со поседување на потврди за ковид.

Во текот на работното време е дозволена музичка програма, во живо и со музика која се емитува од звучниците.

Дозволено е примање сочувство и извршување погреби во присуство до 50 лица и задолжително почитување на основните епидемиолошки мерки, изјави на прес-конференција директорот на Институтот за јавно здравје на Црна Гора Игор Галиќ, пренесе РТЦГ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бајден вели оваа пандемија не е завршена..

Оваа пандемија не е завршена. Денеска одбележуваме…

Северна Кореја воведува локдаун!

Северна Кореја воведе блокада низ целата земја…

Николовски посети земјоделка во Свети Николе: Започнуваме…

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо…

Пекинг дополнително ги заострува Ковид мерките

Пекинг ги заостри мерките за коронавирусот. Кинеската…

Грција се отвора за туристите од денес,…

Сертификатот за вакцинација или прележан Ковид-19, како…