Објавено на:

Во Турција приведени 16 новинари под обвинение за тероризам

t

Турски суд осуди 16 курдски новинари за наводно ширење терористичка пропаганда и „припадност на терористичка организација“.

Медиумските работници беа обвинети дека се блиски до прокурдската Демократска партија на народите (ХДП) во југоисточниот град Дијарбекир.

ХДП, третата по големина група во турскиот парламент, е обвинета од претседателот Реџеп Таип Ердоган дека е „политичка изложба“ на Курдистанската работничка партија (ПКК), која Анкара и нејзините западни сојузници ја сметаат за терористичка организација.

Вкупно дваесет новинари беа уапсени претходно овој месец поради наводни врски со ПКК, а четири лица оттогаш беа ослободени под судски надзор.

Невладините организации ги критикуваа последните затворски казни поради намалените слободи на печатот во Турција.

„Живееме во најтемните денови на нашата земја што се однесува до слободата на печатот“, рече Назим Билгин, претседател на Здружението на новинари на Турција.

Од 2016 година, неколку стотици членови на ХДП се уапсени, вклучувајќи го и нејзиниот харизматичен лидер Селахатин Демирташ.

Последните апсења доаѓаат само една година пред следните претседателски избори во Турција, бидејќи Анкара вели дека подготвува офанзива против курдските борци во северна Сирија.

Турција моментално се наоѓа на 149-то место од 180 земји на Светскиот индекс за слобода на печатот на Репортери без граници (РСФ).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Турција: Финска и Шведска не ги исполнија…

Шведска и Финска не го исполнија барањето…

САД со предупредување за Турција: Да не…

Соединетите Американски Држави ја предупредија Турција да…

Турција и Израел ги обновуваат дипломатските односи!

Турција одлучи да именува амбасадор во Израел…

Турција започна воена операција во Сирија! Сириските…

Турција започна воена операција во Сирија, конвојот…

Русите масовно купуваат имоти во Турција

Двојно е зголемен бројот на имоти во…