Во Хрватска потврдени над 50 случаи на омикрон

t

Во Хрватска се потврдени вкупно 51 случај на омикрон варијантата на коронавирусот.

Во Сплит, од 31 испратен примерок, во 10 примероци е потврден најновиот сој. Од загрепската болница Виноградска на секвенционирање се испратени 34 примероци.

Од нив 17 се позитивни на омикрон, со што бројот на случаи на омикрон во Хрватска се искачи на 51, дознава Дневник Нова ТВ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Советничките на Азески ќе ги олеснуваат преговорите…

Претседателот на Стопанската комора на Македонија Бранко…

Хрватски воен аналитичар: Дронот кој падна во…

Денеска се случила експлозија во градот Киреевск…

Угостител од Хрватска нуди 2.000 евра плата…

Ресторан од централна Истра, чиј објект работи…

Македонец и Босанец ограбиле жена од старечки…

Загрепската полиција ја завршила истрагата за 29-годишен…

За Ковид-тестови во приватните лаборатории граѓаните платиле…

Главиот државен ревизор, Максим Ацевски во гостување…