Во Хрватска потврдени над 50 случаи на омикрон

t

Во Хрватска се потврдени вкупно 51 случај на омикрон варијантата на коронавирусот.

Во Сплит, од 31 испратен примерок, во 10 примероци е потврден најновиот сој. Од загрепската болница Виноградска на секвенционирање се испратени 34 примероци.

Од нив 17 се позитивни на омикрон, со што бројот на случаи на омикрон во Хрватска се искачи на 51, дознава Дневник Нова ТВ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Страшно невреме во Хрватска: Ветер со 150…

Ветер до 150 километри на час синоќа…

(Видео) „И да се судриме, нè боли…

Ај престигни го оној камион, и да…

Пациентка во Хрватска со нож избоде познат…

Психијатарот Елвира Коиќ беше повредена во саботата…

ЕУ да даде приоритет на интеграцијата на…

Италијанската премиерка Џорџа Мелони изјави денеска дека…

Во земјава регистриран првиот случај на зараза…

 Институт за Јавно Здравје (ИЈЗ) утрово соопшти…