Објавено на:

Во Црна Гора минималната плата ја достигната просечната во Македонија

t

Во Црна Гора од денеска е зголемена минималната плата од 250 на 450 евра, а зголемена е и акцизата за цигарите и ситно режаниот тутун.

Зголемувањето на минималната плата за 200 евра го предложи Владата на Црна Гора, а било поддржано од пратениците на мнозинството во Собранието на Црна Гора, но и опозициските СДП, СД, Бошњачката партија и албанските партии, пренесува Срна.


Според најавите на црногорското Министерство за финансии, годинава може да се очекува значително зголемување на просечната плата која сега изнесува 535 евра.

Во Македонија просечната аплата за октомври е 29 000 денари или околу 470 евра, а минималната е околу 250 евра.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

НÈ ОЧЕКУВА ПЕКОЛНО ЛЕТО КАКВО ШТО НЕ…

Најпознатиот светски метеоролошки сервис AccuWeather објави летна…

Синдикатите попладнево на штрајк во Скопје, бараат…

Првомајскиот протест на ССМ започна попладнево во…

Синдикатот на полицијата бара вредноста на еден…

Моментално платата на полицискиот службеник изнесува околу…

Петков ќе донира една негова плата во…

Бугарскиот премиер Кирил Петков во објава на Фејсбук напиша…

ДЕДОТО НА ИЛИЈА БИЛ ВО ИНВАЛИДСКА КОЛИЧКА,…

Морничаво мирно е во населбата Атеница во…