Во чекор со трендовите: НБРМ работи на подготовка на дигитален денар

t

Во Народната банка се почнати активности со кои се разгледува можноста и потребата од воведување дигитален денар.

Оваа информација ја обелодени гувернерката Анита Ангеловска Бежоска во обраќањето на свеченоста по повод 30 години монетарна самостојност што се одржа синоќа во Скопје.

-Ако анализите покажат дека е потребно и соодветно воведување дигитален денар, при некои од следните одбележувања на денот на монетарното осамостојување, се надевам веќе ќе говориме и за дигиталниот денар како официјално платежно средство во земјата, рече Ангеловска – Бежоска.

Извор: Фокус

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Волкановски до Мекрегор: Ајде да се бориме,…

Австралискиот ММА борец со македонско потекло, Александар…

Кој би можел да стои зад нападите…

Сè уште не е јасно кој стои…

САД СО ДВЕ БАРАЊА ДО КОСОВО: „Повлечете…

Амбасадорот на САД во Приштина Џефри Ховенир…

ВО ПЕТОК НИ ДОАЃА СПОЕН ВИКЕНД –…

По неколкуте празници во месец мај, ни…

ДА ПОМОГНЕМЕ: Отворени се и телефонски броеви…

Потребно е да се соберат средства, за…