Објавено на:

Во 2023 може да биде полошо: Генералниот секретар на ОН предупредува за КАТАСТРОФА

t

Светот се соочува со „катастрофа“ поради зголемениот недостиг на храна, изјави денеска генералниот секретар на Обединетите нации (ОН) Антонио Гутереш преку видео-врска до учесниците на состанокот на Групата седум (Г7) на повеќето економски развиените земји во Берлин.

Гутереш изјави дека конфликтот во Украина дополнително го наруши глобалното снабдување со храна, кое веќе беше загрозено од климатските промени, пандемијата на коронавирус и големите економски разлики меѓу земјите, и дека произведе „глобална криза со глад без преседан“ која веќе погодува стотици милиони луѓе, наведува АП.


„Постои реален ризик да се прогласи глад на неколку места во светот во 2022 година, а во 2023 година може да биде уште полошо“, изјави Гутереш.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Михајловски: Не е точно дека не можеме…

Не е точно дека не можеме да…

Таравари за пукањето вчера: Што има да…

Арбен Таравари од Алијанса на Албанците во…

Финска ќе постави бариери на границата со…

Парламентот на Финска денеска изгласа Закон за…

Арсовска предлага средношколците цело лето да се…

Советниците на градскиот Совет ќе можат на…

Чулев: Оставки на Спасовски и Османи затоа…

На вчерашниот протест Оливер Спасовски и неговите…