Објавено на:

Вработените во Општина Тетово ќе добијат по 2.806 денари

t

Синдикатот на УПОЗ и Синдикалната организација при Општина Тетово членка на Синдикатот на УПОЗ, успешно ги завршија преговорите кои се водеа со градоначалникот на Општина Тетово Билал Касами.

-Како резултат на овие преговори е Анексот на Колективниот договор на вработените во Локалната самоуправа Тетово со кој сите административни службеници во општината кои не добија усогласување на платите со порастот на минимлната плата, ќе добијат по 2.806,00 денари, информираат од УПОЗ.


Посочуваат дека Синдикатот на УПОЗ вакви преговори води и во други локални самоуправи и во скоро време очекуваат усогласување на платите и во другите локални самоуправи во Р. Македонија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Прванов: Со кревање на ветото Бугарија ја…

Поранешниот претседател на Бугарија, Георги Прванов, повика на…

Во ЕУ ќе се зајакнат македонскиот идентитет…

Министерката за европски прашања на Република Финска…

Рама: Или прифатете го францускиот предлог или…

Албанија ја повика Македонија да го прифати…

Во среда ќе се прска против комарци…

Градот Скопје ги известува граѓаните дека на…

Тасевски: Пендаровски, ми се гади од тебе,…

Стево да ти кажам сега нешто без…