Објавено на:

УХМР: Времето денес ќе е суво и ветровито

t

Во текот на денешниот ден, како и утре времето во Македонија ќе биде претежно стабилно и суво, односно променливо облачно со сончеви периоди. Особено денес ќе дува слаб до умерен, а долж повардарието повремено засилен ветер од северен и од северозападен правец. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 2 до 10 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од северен правец, додека максималната температура ќе се искачи до околу 6 степени.


Потоа од петок попладне и навечер следува период на променливо облачно време, на повеќе места со повремени врнежи од дожд и снег на ниските и од снег на повисоките места и на планините.

Што се однесува до температурите, минималните насекаде ќе се спуштаат под нулата, односно истите ќе се спуштаат во интервалот од -8 до -2 степени, додека максималните ќе се искачуваат во интервалот од 2 до 11 степени, додека пад на истите ќе има за време на викендот кога ќе се искачуваат во интервалот од 1 до 8 степени.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сончево време со слаб ветер и пониски…

Времето во земјава ќе биде сончево со…

Еве какво време не очекува денеска

Времето денеска претпладне ќе биде сончево и…

ВРЕМЕТО ДЕНЕСКА: Променливо со слаб локален дожд,…

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно…

Пролетта почнува утре во 16 часот и…

Пролетта почнува утре во 16 часот и…

Студено и сончево, со мала облачност

И денеска утрата се многу студени, а…