Објавено на:

“Врие од кодоши”: 48 кандидати за пратеници во Бугарија биле соработници на комунистичките служби

t

Со текот на времето се намалува бројот на кандидати за пратеници во Бугарија поврзани со безбедносните служби на комунистичкиот режим. На изборите во ноември 2021 година, на пример, тие беа 57 лица, за бројот да се намали на сегашните – 48, пренесуваат бугарските медиуми.

Ова го покажуваат податоците на комисијата за досиеја, која извршила редовна проверка на кандидатите, што со закон мора да го направи пред избори. За гласање пријавени се вкупно 4.582 кандидати за пратеници. Само оние родени пред 16 јули 1973 година, кои биле полнолетни во времето на падот на комунизмот, се предмет на верификација. За овие избори има 1.866 кандидати.

Повеќето од откриените соработници на службите припаѓаат на БСП. Во редовите на „БСП за Бугарија“ има 11 такви кандидати. Потоа доаѓа коалицијата „Левица“ во која се собраа бројни отцепени од БСП со 5 поранешни соработници. Истиот број се и на листите на коалицијата „Неутрална Бугарија“, создадена од „Атака“, „Русофилите за преродба на татковината“ и две комунистички партии.

По 4 беа откриени во партијата „Бугарски подем“ на поранешниот в.д. НАТО“ коалиција. составена од мали партии меѓу кои може да се најдат и поранешни напаѓачи.

Во ДПС, НДСВ и МИР имаат по три. „Бугарски сојуз на директна демократија“ и „Бугарска социјалдемократија-Евролефт“ беа домаќини на по двајца такви кандидати. По еден си најде место во ГЕРБ-СДС и „Вазраждане“.

Така, излегува дека од формациите што беа застапени во претходниот парламент, само ПП и ДБ немаат поранешни соработници на своите листи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарски академик: Треба да ја промениме политиката…

Проф.д-р Спас Ташев од Бугарската академија на…

“Врие од кодоши”: 48 кандидати за пратеници…

Со текот на времето се намалува бројот…

Бугарија сепак го одложи влезот во еврозоната:…

Има формални критериуми за влез на секоја…

Шамар од Стејт департментот за Бугарија: Незаконски…

Акциите на бугарската влада за справување со…

(Видео) Крвава случка: Роми во Бугарија се…

Шест лица се повредени во масовната тепачка…