Врие од специјалци! Претрес во манастирот во Бањско!

t

Од утрово се пребарува манастирската зграда на Бањскиот манастир во која новосадските аџии заедно со монасите поминаа непроспиена ноќ по вчерашните вооружени инциденти, пренесуваат косовските медиуми.

Вооружениот инцидент се случил кога припадниците на КПС се обиделе да ги отстранат барикадите поставени од група вооружени Срби на влезот во Бањска, при што животот го загубиле тројца Срби и еден албански полицаец.

Пристапот кон Бањска се уште е блокиран од косовските специјалци, додека повеќе патроли на т.н на косовската полиција на патот од Косовска Митровица кон Звечани, односно Бањска, како и возила на КФОР, јавуваат медиумите од местото на настанот.

На патниот правец Бањска-Лепосавиќ сообраќајот се одвива поретко од вообичаено.

Во селото Доња Будрига, во општина Партеш, на две различни локации бил испишан графит „УЧК“, дознава Косово онлајн.

Еден графит бил испишан во близина на центарот на селото, а другиот на излезот. На асфалтот и на помошен објект беа испишани графити.

Мештаните се сомневаат дека непознатите лица кои го напишале графитот се движеле од правец на Партеш и се оддалечиле кон блиското албанско село Жегра.

Во Доња Будрига живеат околу 200 српски семејства.

Косовските специјалци со долги цевки контролираат возила на приодот кон Звечан, од правец на Зубин Поток.

Хеликоптерот го надлетува подрачјето од Бањска до Лепосавиќ.

Јавното претпријатие „Пошта Србија“ соопшти дека во текот на претходната ноќ, помеѓу 24 и 25 септември, имало упад на албански терористи во поштата во Бањска, причинета е голема материјална штета, оштетен е имот и украдена опрема.

– Со овој вандалски чин албанските терористи не само што предизвикаа привремен прекин на поштенските услуги во Бањска, туку – инспирирани од неодговорната и опасна политика на Албин Курти, тие свесно и намерно продолжија да заплашуваат и уништуваат се што е српско на Косово. и Метохија – како и со попречување на непреченото движење, работата и секојдневниот живот на сите кои се противат на неразумната политика на привремените власти во Приштина – се наведува во соопштението кое првенствено беше упатено до корисниците на општина Звечан.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вучиќ: ЕУ ќе ја затвори вратата за…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во Дубаи…

Косовско обвинителство: Фалсификуваните евра се печатени во…

Специјалното обвинителство на Република Косово, по запленувањето…

Дачиќ на средби со Лавров, Шаленберг, Сијарто…

На маргините на 30. Министерски совет на…

Дачиќ: Да не ни се држат лекции…

Замолувам да не ни се држат лекции…

(Видео)Урнебесна монтажа, како Маск стана Србин?

„Имаше многу дискусии за тоа дали сум…