Објавено на:

Врховната Рада одобри: Украина се повлекува од заедничките договори со Русија

t

Парламентот на Украина, Врховната Рада, одобри повлекување на земјата од низа договори во рамки на Заедницата на независни држави (ЗНД), изјави денеска Тарас Мелничук. – Предлог-закон за повлекување од Договорот на ЗНД за меѓудржавниот резерват на биопрепарати и други производи за заштита на животните, предлог-закон за повлекување од Договорот за поддршка и развој на малите бизниси од ЗНД“, напиша пратеникот Тарас Мелничук на Телеграм, пренесува ТАСС.

Притоа, пратениците го усвоија предлог-законот за повлекување од Протоколот за измени на Договорот за меѓудржавна курирска комуникација. Според Мелничук, тие договори биле или бескорисни или застарени, додека спроведувањето на договорот за курирска комуникација, особено за испраќање официјални документи преку Москва, ги загрозува националните интереси на Украина.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Санду: Немам информации дека Русија планира да…

Молдавската претседателка Маја Санду рече дека нема…

Русија: Прифаќањето на Украина и Молдавија како…

Русија во петокот рече дека одлуката на…

Конашенков: Руската армија го блокираше Лисичанск од…

Руската армија ја проби украинската одбрана и…

Британски бискуп: Санкциите се глупава алатка, може…

Британскиот бискуп Ник Бејнс ги нарече санкциите…

Путин: Ако нема леб, јадете колачиња

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека светот…