Објавено на:

Врховната Рада одобри: Украина се повлекува од заедничките договори со Русија

t

Парламентот на Украина, Врховната Рада, одобри повлекување на земјата од низа договори во рамки на Заедницата на независни држави (ЗНД), изјави денеска Тарас Мелничук. – Предлог-закон за повлекување од Договорот на ЗНД за меѓудржавниот резерват на биопрепарати и други производи за заштита на животните, предлог-закон за повлекување од Договорот за поддршка и развој на малите бизниси од ЗНД“, напиша пратеникот Тарас Мелничук на Телеграм, пренесува ТАСС.

Притоа, пратениците го усвоија предлог-законот за повлекување од Протоколот за измени на Договорот за меѓудржавна курирска комуникација. Според Мелничук, тие договори биле или бескорисни или застарени, додека спроведувањето на договорот за курирска комуникација, особено за испраќање официјални документи преку Москва, ги загрозува националните интереси на Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Западот сака да ја распарчи Русија и…

Западните земји отворено повикуваат на распарчување на…

Кина апелира Русија и Украина да не…

Шефот на кинеската дипломатија, Ванг Ји, во денешниот…

Ковачевски од ОН: Русија да се повлече…

Се наоѓаме пред голем предизвик, не очекува…

Вучиќ дециден: Србија нема да гласа за…

Претседателот на Србија Александар Вучиќ за српските…

Денот Д: Русија може да разгледа закон…

Советот на Руската Федерацијата може да разгледа…