Објавено на:

Врховниот суд на Русија ќе го прогласи “Азов” за терористичка организација?

t

Врховниот суд на Русија на 26 мај ќе го разгледува случајот за признавање на украинскиот баталјон „Азов“, против чии борци е отворена кривична постапка во Руската Федерација, како терористичка организација, се наведува на веб-страницата на Министерство за правда.


„Министерството за правда на Русија информира дека административниот случај за признавање на украинското паравоено националистичко здружение „Азов“ (други употребени имиња: Азовскиот баталјон, Азовскиот полк) како терористичка организација и забраната за нејзините активности на територијата на Руската Федерација е закажано судење на 26 мај во зградата на Врховниот суд на Руската Федерација.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Нека побараат од Украина да им…

Британските власти треба да бараат од украинската…

Шокантно тврдење на Ненад Чанак: Русија планира…

Според политичарот од Војводина, Москва би го…

Москва: Украинската армија нападна нафтена платформа во…

Руските медиуми објавија дека украинските сили нападнале…

Литванија ќе продолжи да го блокира Калининград

Јасно ѝ кажав на претседателката на Европската…

Русија: Во Киев погодивме фабрика за оружје,…

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека…