Објавено на:

Врховниот суд на САД ќе ја разгледува можноста за жалба на Асанж против одлуката за екстрадиција

t

Џулијан Асанж денеска победи во првата фаза од неговата борба да го убеди Врховниот суд да ја разгледа жалбата против неговата екстрадиција во САД, каде што се соочува со 175-годишна затворска казна доколку биде прогласен за виновен за обвиненијата за хакирање.

Високиот суд не му дозволи на Асанж да побара од Врховниот суд да ја разгледа жалбата, но рече дека е на самите судии да ја донесат конечната одлука – да ги одржат живи неговите надежи дека ќе избегне судење во Америка.

Основачот на Викиликс се бара во САД поради заговор за хакирање на доверлива компјутерска мрежа на Пентагон за да се добијат стотици илјади тајни датотеки поврзани со војните во Авганистан и Ирак.

Во декември минатата година, американското Министерство за правда победи во предизвикот на Високиот суд за да ја поништи пресудата дека Асанж не треба да биде екстрадиран поради реален и „угнетувачки“ ризик од самоубиство, откако официјални лица ветија дека тој нема да биде држен во „рестриктивни“ услови. .

Но, во обид да го задржат во Обединетото Кралство, адвокатите на Асанж тврдеа дека случајот покренал точка во законот од „општо јавно значење“ и затоа треба да биде разгледан од Врховниот суд.

Денес, главниот судија Лорд Барнет и Лорд Џастис Холројд прифатија дека може да има точка во законот што треба да се разгледа, но самите судии од Врховниот суд ќе одлучат дали сакаат да го преземат случајот.

Зборувајќи пред судот денес, свршеницата на Асанж, Стела Морис, која вети дека ќе се омажи за него зад решетки, рече: „Нашата борба продолжува и ќе се бориме додека Џулијан не биде ослободен“.

Врховниот судија Лорд Барнет, кој седеше со лордот судија Холројд, рече дека Асанж покренал три законски точки во жалбата до Врховниот суд, но успеал само во една.

Високите судии рекоа дека не му дозволиле на Асанж да поднесе барање до Врховниот суд, но додадоа дека судиите на Врховниот суд треба да ја донесат конечната одлука.

Лордот Барнет побара од судот „да преземе чекори за да го забрза разгледувањето на секоја апликација“ што следи.

Адвокатите на Асанж, Birnberg Peirce Solicitors, рекоа дека претходната одлука на Високиот суд премногу се потпира на гаранциите дадени од САД за условите во затвор со кои би се соочил доколку биде екстрадиран.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Чарлс Трети го покани Бајден да ја…

Британскиот крал Чарлс Трети го покани американскиот…

ХОРОР: Над 150 католички свештеници сексуално злоупотребувале…

Повеќе од 150 католички свештеници поврзани со…

Ким Јонг Ун им се закани на…

Во севернокорејските државни медиуми САД и Јужна…

Путин ја пречека американската амбасадорка со сите…

Рускиот претседател Владимир Путин ги обвини Соединетите…

Трамп: Единствена вина е што ја одбранив…

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп го критикуваше…