Вселенскиот патријарх Вартоломеј упати честитка до новиот македонски премиер Ковачевски

t

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски доби честитка од Вселенскиот патријарх Вартоломеј за новата функција и му посака успех. Во соопштението се вели:

„Неговата Божествена Сесветост, Патријархот Вартоломеј испрати пораки со честитки од името на Вселенската Патријаршија до новоизбраниот македонски премиер Димитар Ковачевски. Неговата Сесветост на Ковачевски му посака плодотворна и успешна служба.“

Ова е првпат вселенскиот патријарх да посака успешна работа на македонски премиер.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ковачевски: Не е исклучена предизборна коалиција на…

Премиерот Димитар Ковачевски и лидер на СДСМ…

Ковачевски на работна посета во САД

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски, заедно со…

Честитка од руската амбасада: Илинден е круна…

Амбасадата на Руската Федерација во Македонија го…

Најважниот датум во историјата на македонскиот народ:…

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, го…

ДОБРИ ВЕСТИ: Направена е нарачка за лекот…

Лекот „трикафта“ за болните од цистична фиброза…