Вук беше чуден неколку дена пред масакрот, сведочи неговата сопруга

t

Истрагата за најголемото злосторство во поновата историја на Црна Гора сè уште трае, но засега нема индиции зошто Вук Бориловиќ (34) од Цетиње во петокот земал ловечка карабина и извршил масакр во селото Медовина, убивајќи десет лица, меѓу кои и две деца.

Соговорници на „Новости“ од полицијата наведуваат дека на тоа прашање не можела да одговори ниту сопругата на Бориловиќ.

Таа беше сослушана во првите часови од истрагата. Таа објасни дека бил чуден неколку дена пред злосторството кога дошол да ги посети во приморско место каде што била на одмор со нивните деца, но дека тоа не ништо посебно – вели извор од полицијата за весникот.

Како што раскажала, претходно немало недоразбирања и караници со станарите, кои ги убил први, па приказните за претходни конфликти се чиста шпекулација. Исто навела дека е измислица дека го оставила, па тоа било тригерот кој го активирал. Не го оставила, туку како и секоја година со децата заминала на одмор кај роднините.

Бориловиќ, како што е потврдено од официјалното соопштение на Управата на полицијата, кобниот ден имал закажан специјалистички преглед.

Последниве денови се однесува чудно, поради што пријател го замолил да оди на невропсихијатар, на што тој се согласил – вели соговорникот на „Новости“, кој посочува дека медиумските шпекулации за можна крвна одмазда само ги зголемуваат тензиите и создаваат паника кај жителите на Цетиње.

Во овој момент ништо не навестува дека такво нешто навистина би можело да се случи. Трагедијата е преголема. Нема потреба да се крева тензија со шпекулации во вакви тешки моменти заради поголем тираж на весници и поголем број посети на одредени портали – вели соговорникот и додава дека полицијата не крие ништо, потенцирајќи дека се што е официјално е објавено.

Реконструкцијата е извршена, претресот на куќата на Бориловиќ е извршен, додека сѐ уште трае прибирање изјави на сведоци, исто како и вештачењата – вели изворот и потврдува дека Бориловиќ е погребан на тајна локација надвор од Цетиње.

Полициската управа официјално соопшти дека при претресот на куќата на Вук Бориловиќ пронашле 4.200 евра и осум куршуми за ловечката пушка, од кои за време на кравата драма по случаен избор пукал во соседите, екипата на итната помош, припадниците на полицијата и случајните минувачи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кениецот Киплагат е победник на “Скопскиот маратон“,…

Утринава низ улиците на Скопје, се одржа…

САД за украинското заземање на Лиман: Сега…

Американскиот секретар за одбрана го поздрави украинското…

Календар на МПЦ: Денеска се празнуваат овие…

Според Календарот на МПЦ, денеска се празнуваат…

(Видео) ИСКАНДЕРИ ПРИСТИГНАА ВО ХЕРСОНСКИОТ РЕГИОН: Русија…

Руската армија продолжува да и испорачува на…

(Видео) Хорор во Индонезија: 174 навивачи загинаа…

Најмалку 174 лица загинаа, а преку 200…