Објавено на:

Вулин: Не може ЕУ да седи на две столчиња – Бараат да се усогласиме со нивните политики, а го поддржуваат Косово

t

Министерот за внатрешни работи на Србија, Александар Вулин денеска изјави дека ЕУ не може да седи на две столчиња и да бара Србија да се усогласи со својата политика, а во исто време да ја поддржи Приштина да биде членка на Советот на Европа.

„Претседателот на Србија, Александар Вучиќ внимателно ги следи изјавите на европските претставници, а особено на претставниците на Владата на СР Германија и затоа го молам да не се обидува да му најде оправдување на господинот Мануел. Недипломатска позиција на Сарацин.

„Да се ​​каже во Приштина дека таканареченото Косово треба да биде членка на Советот на Европа, а во Белград да се зборува за европската перспектива на Србија е лицемерно, но и навредливо“, рече Вулин.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

И Вучиќ ќе легне на брашното: Можеби…

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска во…

Ние кога вака? Србија преку новиот интерконектор…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, присуствуваше на…

Паѓа довербата во ЕУ: 43% од Србите…

Дали сте за влез на Србија во…

Почна изградбата на гасоводот меѓу Србија и…

Изградбата на гасниот интерконектор меѓу Србија и…

Вучиќ пред собраниската седница за Косово: Ќе…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ рече дека…