Објавено на:

Вулин: Не може ЕУ да седи на две столчиња – Бараат да се усогласиме со нивните политики, а го поддржуваат Косово

t

Министерот за внатрешни работи на Србија, Александар Вулин денеска изјави дека ЕУ не може да седи на две столчиња и да бара Србија да се усогласи со својата политика, а во исто време да ја поддржи Приштина да биде членка на Советот на Европа.

„Претседателот на Србија, Александар Вучиќ внимателно ги следи изјавите на европските претставници, а особено на претставниците на Владата на СР Германија и затоа го молам да не се обидува да му најде оправдување на господинот Мануел. Недипломатска позиција на Сарацин.

„Да се ​​каже во Приштина дека таканареченото Косово треба да биде членка на Советот на Европа, а во Белград да се зборува за европската перспектива на Србија е лицемерно, но и навредливо“, рече Вулин.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вучиќ ја зголемува социјалната помош за над…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави…

Вучиќ не верува дека Србија ќе стане…

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека не…

САД ја поздравуваат нормализацијата на односите меѓу…

 Портпаролката на Советот за национална безбедност на…

Германската влада до честитики за Косово и…

Портпаролот на германската влада Штефен Хебстрајт посочи…

Договорот од Охрид е гаранција за мирот…

Албанскиот претседател Бајрам Бегај ја поздрави, како што наведува…