Објавено на:

Вучиќ: Абортусот е право на жената, а дали ми се допаѓа тоа е друго прашање

t

Откако Врховниот суд на САД ја донесе контроверзната одлука да ја поништи пресудата според која милион жени во Америка ќе го изгубат своето законско право да абортираат многу луѓе, вклучувајќи претседателот на Србија се огласија за оваа одлука.

Оваа пресуда ќе ги трансформира правата за абортус во Америка, а некои држави сега можат целосно да ја забранат процедурата.

За време на престојот во Крушевац, претседателот Александар Вучиќ беше прашан какво е неговото мислење за правото на абортус, на што тој одговори дека никогаш нема да поддржи забрана како онаа споменатата погоре.

„Мислам дека абортусот е право на жената, а дали ми се допаѓа или не е друго прашање. Секако, право на жените, мајките е да одлучуваат. Имаме закони кои го регулираат тоа на свој начин и не планиравме ништо да менуваме“, одговори Александар Вучиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Големо невреме ја зафати Србија

Невреме ја зафати Србија, па така на…

Пензиониран српски дипломат: САД лажат, не помагаат,…

Лажното застапување на Америка: Не сакаат дијалог…

Деноноќно се бара решение со Косово: Вучиќ…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во недела…

Вучиќ од Брисел: Беше тежок ден за…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, говореше од…

Борел: Нема договор меѓу Вучиќ и Курти…

Борел ги претстави деталите од средбата: Денеска…