Вучиќ: Ако Русите напредуваат вака споро, следната зима ќе има невидена криза во Европа!

t

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, им порача на граѓаните наСрбија дека не се планираат ретрикции, но дека мора да знаат дека ситуацијата е многу сериозна.

„За среќа, од мај почнавме однапред да набавуваме гас, само за енергенси. По сегашни цени би ни биле потребни осум милијарди евра. Тие пари ги нема ниту во регионот, ниту во Франција. Тоа е банкрот. Стока се купува на берза, а дожд нема. Доаѓа катастрофа во Европа“, рече Вучиќ.

– Оваа зима и така и така, ама следната зима, дури тогаш ќе биде тешко за цела Европа. Особено ако Русите продолжат вака полека да напредуваат и ако војната потрае година или година и пол, не смао ние, цела Европа ќе се соочи со невидена криза.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во Србија објавен Речник на македонски глаголи

 По повод 75-годишнината од универзитетската настава по…

Нема мир: И Албанците од јужна Србија…

Албанците кои живаат во трите општини на…

Тензично: Поради “опасни нивоа на верска нетолеранција…

Турција издаде предупредување за патување во европските…

Петровска на средба со Вучевиќ: Интеграција во…

Министерката за одбрана на Република Македонија, Славјанка…

(Видео) Српски навивачи во Мелбурн извикуваат „Србија-Русија“…

Српски навивачи денеска се собраа пред стадионот…