Вучиќ: Ако Русите напредуваат вака споро, следната зима ќе има невидена криза во Европа!

t

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, им порача на граѓаните наСрбија дека не се планираат ретрикции, но дека мора да знаат дека ситуацијата е многу сериозна.

„За среќа, од мај почнавме однапред да набавуваме гас, само за енергенси. По сегашни цени би ни биле потребни осум милијарди евра. Тие пари ги нема ниту во регионот, ниту во Франција. Тоа е банкрот. Стока се купува на берза, а дожд нема. Доаѓа катастрофа во Европа“, рече Вучиќ.

– Оваа зима и така и така, ама следната зима, дури тогаш ќе биде тешко за цела Европа. Особено ако Русите продолжат вака полека да напредуваат и ако војната потрае година или година и пол, не смао ние, цела Европа ќе се соочи со невидена криза.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вучиќ ја зголемува социјалната помош за над…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави…

Вучиќ не верува дека Србија ќе стане…

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека не…

САД ја поздравуваат нормализацијата на односите меѓу…

 Портпаролката на Советот за национална безбедност на…

Германската влада до честитики за Косово и…

Портпаролот на германската влада Штефен Хебстрајт посочи…

Договорот од Охрид е гаранција за мирот…

Албанскиот претседател Бајрам Бегај ја поздрави, како што наведува…