Објавено на:

Вучиќ: Белград нема да избира страна и покрај притисокот!

t

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, даде интервју за Фајненшл Тајмс (ФТ) во Лондон, во кое, меѓу другото, зборуваше и за санкциите. Тој посочи дека и покрај притисокот, Србија нема да ги загрози своите национални интереси со приклучување кон западните санкции против Русија поради ситуацијата во Украина.

Претседателот рече дека Белград нема да „бира страна“ и покрај повиците од Европската унија (ЕУ) земјите кандидати да ја усогласат својата надворешна политика со Брисел, вклучително и санкции против Русија и нејзиниот претседател Владимир Путин, пренесува Б92.


„Се зборува за избор на партии. Не, ние имаме своја страна, интересите на Србија. Деветнаесет земји од НАТО не бомбардираа (1999) и ни воведоа санкции“, рече Вучиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

УЧК по улици ви парадира и не…

Ситуацијата пред Собранието на РМ денска ескалираше…

Димитров: На крајот сите ќе бидеме губитници,…

За било какво насилство нема оправдување. Протестите…

Граѓаните гневни: Ковачевски и Османи видовити, секоја…

Не стивнуваат обвинувањата кон власта дека провокациите…

СДСМ без срам и перде се јавија…

„Вечерва граѓаните беа сведоци на нови инциденти…

(Фото) Најнов извештај од МВР: 47 полицајци…

47 поврдени полицајци, 11 потешко, 2 посериозно,…