Објавено на:

Вучиќ: Белград нема да избира страна и покрај притисокот!

t

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, даде интервју за Фајненшл Тајмс (ФТ) во Лондон, во кое, меѓу другото, зборуваше и за санкциите. Тој посочи дека и покрај притисокот, Србија нема да ги загрози своите национални интереси со приклучување кон западните санкции против Русија поради ситуацијата во Украина.

Претседателот рече дека Белград нема да „бира страна“ и покрај повиците од Европската унија (ЕУ) земјите кандидати да ја усогласат својата надворешна политика со Брисел, вклучително и санкции против Русија и нејзиниот претседател Владимир Путин, пренесува Б92.

„Се зборува за избор на партии. Не, ние имаме своја страна, интересите на Србија. Деветнаесет земји од НАТО не бомбардираа (1999) и ни воведоа санкции“, рече Вучиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Србија има најскапи бензин и дизел во…

Граѓаните на Србија во моментов точат најскапо…

Кинеските воени вежби се подготовка за инвазија…

Министерот за надворешни работи на Тајван денеска…

(Фото) Уште една тура злато фатено на…

Српската Царина вчера во соработка со полицијата…

MНР: Ги отфрлиме сите наводи дека се…

Во врска со појавени шпекулации во јавноста…

Русија ќе гради воена база во Србија…

Русија размислува да изгради руска воена база…