Објавено на:

Вучиќ: Берлускони ќе остане запаметен по храбрите политики

t

Српскиот претседател Александар Вучиќ изрази сочувство до владата и граѓаните на Италија за смртта на поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони.


„Берлускони ќе остане запаметен по храбрите политики што му ја донесоа довербата на граѓаните долго време, но и по неговата единствена харизма. Изразувам сочувство до Претседателството на Советот на министри и до граѓаните на Италија, сигурен сум дека ќе го паметат како еден од најсилните лидери во поновата историја на земјата“, напиша Вучиќ на Твитер.

Берлускони почина денеска во болница во Милано на 87-годишна возраст, откако пред три дена беше префрлен во болница поради закажан преглед поврзан со хронична леукемија, од која боледуваше.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вучиќ: Бугарите негодуваат, затоа што сме попопуларни…

Ги сакам сите вина на нашите браќа…

(Хит Видео) Вучиќ на ТикТок објави разговор…

На социјалната мрежа веќе го следеа повеќе…

Вучиќ: Тежок разговор со петорката на ЕУ,…

Претседателот на Република Србија Александар Вучиќ оцени…

Вучиќ ЗА СИ-ЕН-ЕН: Србија е последната земја…

Српскиот претседател Александар Вучиќ во интервју за…

Вучиќ најави вонредно обраќање за состојбата во…

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска ќе и…