Објавено на:

Вучиќ вети дека ќе го спроведе договорот? Никогаш не сме се служеле со трикови, ќе исполниме што сме ветиле

t

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека Србија никогаш не користела никакви трикови и дека ќе го спроведе она што го кажала дека ќе го направи. Тој посочи дека Србија има свој збор и дека нејзиниот збор значи нешто. Тој повтори дека за Србија не се зборува за членство во Обединетите нации на таканаречената држава Косово, ниту во организации, институции и агенции на ОН и дека нема признавање.

„Тоа е мојата порака до оние кои зборуваа за тоа. За разлика од сите нив, ние никогаш не користиме трикови. пет во Белград, повторувам секој ден и мојот став не се смени ни трошка пред никого“, рече Вучиќ на прес-конференција со италијанскиот министер за надворешни работи Антонио Тајани по повод Форумот за деловна и научна соработка меѓу Србија и Италија.

Одговарајќи на новинарски прашања дали Белград ќе го спроведе договореното на средбата во Охрид за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина, претседателот рече дека нешто на што ќе стави потпис или печат е правно обврзувачко за Србија или кога таа е вербално, односно усно се согласувам.

„Никој друг не може да произведе правни последици за Република Србија освен нејзиниот претседател, а во некои случаи и премиерот или министерот за надворешни работи“, истакна Вучиќ.

Тој додаде дека Србија ќе работи на спроведување на сето она што, како што рече, „рече дека ќе направи“.

„Не мислам дека Приштина ќе ја исполни својата единствена обврска, а тоа е формирање на Заедницата на српските општини во согласност со договорите постигнати во дијалогот. Затоа, сè што кажавме дека ќе работиме на имплементација, ќе направиме. Реков дека нема, тоа му го повторив и денеска на Антонио Тајани, за да нема коруптивни и лажни толкувања и да видите дека воопшто не се плашам да го кажам истото во лице на сите одредени министри од некои земји да ги прашаат канцеларот на Германија Олаф Шолц и претседателот на Франција, Емануел Макрон, дали сум им го кажал тоа во лице или не“, рече Вучиќ.

Тој повтори дека за Србија тоа имплицира дека не станува збор за членство во Обединетите нации за таканаречената држава Косово, како и во организации, институции и агенции на ОН и дека нема никакво признавање.

„Се друго што значи вистинска нормализација на односите, што значи нормални односи меѓу Србите и Албанците, подобри односи, без тензии и конфликти, Србија е подготвена да го спроведе, а Србија ќе го спроведе. А дали другите ќе го спроведат, ќе видиме, па јас ќе наскоро ќе ги прашаме кој користел трикови, а кој не“, нагласи претседателот на Србија.

Тој посочи дека што се однесува до Србија, таа има свој збор и дека нејзиниот збор значи нешто.

„И се плашам дека нечии потписи не значеа ништо и до ден денес, затоа што да не беше така, тогаш десет години по потпишувањето на договорот, ние сè уште немаше да зборуваме за ЗСО, како што разговараме денеска“, рече Вучиќ.

Тој додаде дека не му е лесно да ги трпи „најнеодговорните и најнеспособните момци во државата кои ја уништија државата“.

„Тоа ќе го оставам за друг ден, не сакам да ги вмешам нашите гости во такви работи. И тие ќе добијат заслужен одговор. Исто како што не мислам дека Србија треба да се повлече и да се крие од никого и дека таа има од што да се срами, па има многу помалку за срам од најлошите во него кои би го уништиле во рок од пет минути и ќе го добијат вистинскиот политички одговор“, рече Вучиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Србија најави најголема изложба на оружје и…

Минисерството за одбрана на Србија ќе организира…

Да не се повтори: На денешен ден…

На денешен ден пред 24 години почнаа…

Шок од косовски политичар: Во европскиот план…

Претседателот на Демократскиот сојуз на Косово, Љумир…

Охридскиот договор падна на првиот тест: Српската…

Српска листа соопшти дека одлуката да не…

Голем удар за Србија: Блинкен вели пет…

Американскиот државен секретар Антони Блинкен очекува дека…