Објавено на:

Вучиќ врие: Косово утре официјално ќе бара прием во Совет на Европа?

t

Новинарите од Брисел јавуваат дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ е полут од кога било. Нашите известувачи од седиштето на ЕУ велат дека претседателот се појавил пред нив со „крајно лути изрази на лицето“.


Причина за тоа, како што дознаваме, е информацијата која му била потврдена на Вучиќ во Брисел – “лажната” држава Косово утре и официјално ќе бара прием во Советот на Европа, а очигледно повеќето земји членки се подготвени да го поддржат ова барање!?


Исто така, според нашите извори, на претседателот во седиштето на ЕУ му било кажано дека Украина ќе добие статус на кандидат по „кипарскиот модел“, кој Србија со години ѝ се забранува да го споменува, бидејќи како што ни беше кажано, Европа го не треба нов Кипар.прима во земјата земја со нерешени територијални прашања.

Конечно, ЕУ најавува можност земјите кои не воведоа санкции кон Русија во иднина да добијат забрана за учество во работата на европските институции. Сосема е јасно дека тоа директно се однесува само на Србија!

Новинарите на Информер го контактираа претседателот и побараа одговори и објаснувања, а тој само кусо ни кажа дека вечерва околу 22.30 часот ќе им одговори на новинарите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дуа Липа стана почесна амбасадорка на Косово

Пејачката Дуа Липа стана почесна амбасадорка на…

“Форин полиси” за ситуацијата во Косово: Србија…

Се чини дека кавгите со Косово, ракувањето…

Пукање на косовско-српската граница: Нападната косовската полиција

Косовската полиција е нападната денеска на пладне…

Украина го признава Косово? Пратеник поднесе иницијатива…

Украина го призна Косово - пратеник поднесе…

Српски медиуми: Американскиот амбасадор му рекол на…

Хаосот на Косово бил избегнат откако американскиот…