Вучиќ ги прашува ОН: Каде ви беше меѓународното право кога ја нападнавте Србија?!

t

Вучиќ во својот говор денеска во Обединетите нации посвети посебно внимание на принципите на меѓународното јавно право кои, според него, беа прекршени во случајот со Србија и почитувањето на нејзиниот територијален суверенитет и интегритет.

Вучиќ во својот говор истакна дека денеска сите зборуваат за почитување на принципите на меѓународното право и територијалниот интегритет и суверенитет на земјите-членки на ОН и потсети дека сите овие принципи се прекршени во моментот кога НАТО ја нападна Србија без одобрение на безбедноста на ОН. Советот, а години подоцна им помогна на привремените албански власти во Приштина незаконски да прогласат независност на т.н. Косово.

– Се уште трае обидот да се погази Повелбата на ОН, Резолуцијата 1244 и да се распарчи мојата земја со заземање на Косово и Метохија. Погазувањето на Повелбата на ОН во случајот со Србија беше еден од видливите предвесници на бројните проблеми со кои се соочуваме сите ние денес, а кои ги надминуваат границите на мојата земја, или рамките на регионот од кој доаѓам. Пошироко, откако последен пат се сретнавме овде, светот не е ниту подобро ниту побезбедно место. Напротив, глобалниот мир и стабилност се уште се загрозени. Продолжуваме да се соочуваме со прашања за енергетска безбедност, финансиска нестабилност и прекини во синџирите на снабдување со храна и лекови. Не само што не најдовме решение за многу проблеми, туку тие станаа побројни, а некои и покомплексни. Зборував и за тоа како овде никој никого не слуша и не се стреми кон вистински договори, а во меѓувреме почнавме се помалку да зборуваме како секој водејќи се само од сопствените интереси, заглавени на своите позиции, се откажале да бараат компромисни решенија – вели Вучиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото)УЖАС: Таткото на малиот монструм Кецмановиќ ја…

И сестрата на Коста Кецмановиќ заедно со…

Истражување: Србите имаат 50% словенска генетика, останатото…

Денешните Срби имаат околу 50-60 отсто словенско…

Хил: На маса не е признавање на…

Американскиот амбасадор во Србија, Кристофер Хил во…

Орбан: Ќе стоиме со Србија ако ЕУ…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека…

(Видео) Знаевте ли дека Лорд Волдеморт е…

Александар Вучиќ на својот профил на ТикТок…