Објавено на:

Вучиќ: Додека сум јас претседател нема да има туѓи воени бази во Србија!

t

Србија останува неутрална земја и нема да биде домаќин на странски воени бази на своја територија. Ова го соопшти српскиот претседател Александар Вучиќ, објави ТВ каналот Прва.

Вучиќ рече дека Србија сè уште планира да ја зајакне својата војска.

„Србија сака да се грижи за својот народ, да биде доволно силна да застане сама“, коментира Вучиќ како одговор на информациите во некои медиуми дека Русија сака хуманитарниот центар во Ниш да го претвори во воена база. Претседателот додаде дека Србија ќе гради свои политички сојузи, дека не е загрижена за добрите односи со Русија, Америка, Кина и дека е на пат кон ЕУ.

Вучиќ увери дека се додека тој е претседател на земјата, таа ќе ја одржува својата воена неутралност.

„Опциите се три: или мојот мандат истекува за пет години и повеќе нема да бидам врховен командант, или ќе ме сменат на состанок за кој е потребно двотретинско мнозинство плус референдумско мнозинство или ќе ме убијат или сам ќе умрам – тогаш да, можете да ја натерате Србија да ја изгуби неутралноста“, рече Вучиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Тешко нив: Ковачевски го предлага Фрчковски да…

Премиерот Димитар Ковачевски одговарајќи на прашање како…

Европратеници: Нема ЕУ за Србија ако не…

Дел од пратениците во Европскиот парламент сметаат…

Нашите проблеми ги решивме: Македонија е подготвена…

Министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар…

Србија нема да ги прифати резултатите од…

Министерот за надворешни работи Никола Селаковиќ изјави…

Трагедија: Српска ракометарка почина во тешка сообраќајна…

Во тешка сообраќајна несреќа којашто се случи…