Објавено на:

Вучиќ до Западот: Украина има, а Србија немаше територијален интегритет? Зошто не се сетивте на тоа во 1999 година?

t

Српскиот претседател Вучиќ ги осуди двојните стандарди на Западот кон Косово и Украина.

„Ни кажуваат за територијалниот интегритет на Украина, ни покажуваат празни верувања. Знаете што им е нејасно на луѓето во Србија: како не се сетивте на ова во 1999 година?“

Дополнително, претседателот рече дека Западот врши притисок врз Србија со цел таа земја да воведе санкции кон Руската Федерација.

Вучиќ напомена дека никој не знае што го чека утре и дека тоа ќе биде најтешката ситуација на светот од 1945 година, јави Танјуг.

„Ова е детска игра денес во однос на тоа што ќе се случи кога ќе падне Мариупол и кога ќе се случат некои други работи“, додаде претседателот на Србија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Последен ден од референдумите во Украина: На…

На териториите на самопрогласените републики Луганск и…

(Фото) На 19 години сруши шест руски…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го одликува војникот…

Чавушоглу: Јасно ѝ ставивме до знаење на…

Турција нема да ја признае анексијата на…

Излезеноста надмина 50% во сите региони: Претпоследен…

Излезноста на референдумот во ДНР и ЛНР…

Нашите проблеми ги решивме: Македонија е подготвена…

Министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар…