Вучиќ: Еден од најтешките денови за Србија од 2004 година – ќе направиме се за заштита на Србите

t

Обраќање на Александар Вучиќ:

Еден од најтешките денови за Србија од 2004 година. Им се извинувам на граѓаните на Србија што не можевме да се обратиме порано. Од 1999 година немаме контрола над Косово и Метохија и ни требаше долго време сами да истражиме што се случи на Косово и Метохија. Што се случуваше утрово цело утро и попладне. Ајде да им кажеме на луѓето што се случи.

-Ќе зборуваме само за тоа што се случи, потоа ќе оцениме се. Во името на Република Србија, но и да зборуваме за сите други работи. Вечерва околу 02:46 часот група Срби од Косово и Метохија поставија два камиони како барикади во Бањска, на северот на Косово и Метохија. Потоа доаѓа косовската полиција која се обидува да ги отстрани тие барикади, доаѓа до конфликт со Србите кои ги поставија барикадите, а во тој конфликт загина полицаец. Во 08:57 часот се затворени премините Јариње и Брњак, престрелката и престрелката се уште трае. во 10:15 Албанците објавуваат дека четири српски градови се зони на терористички операции.

– Вкупно 62 пати ја користеа полицијата против Србите. 56 етички мотивирани напади врз Србите. Дали само оние што ги гони полицијата, за да избегне апсење од полицијата на Курти, природно ќе се обидат да направат нешто за себе и за своите семејства, рече Вучиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мелони во Србија на средба со Вучиќ

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска ќе биде…

Макрон: Војната во Израел би можела да…

Францускиот претседател Емануел Макрон ги повика израелските…

Лојд Остин: Израел мора да ги заштити…

Главниот сојузник на Израел, САД, повика на…

Апел за помош: Потребни се 19.000 евра…

Пред околу две години малиот Тео замина…

И Фајон ни порача: Трнлив ви е…

Годинава е исклучително важна за проширувањето. Ги…