Вучиќ: Единствен виновник за ова што се случува е Курти!

t

Обраќање на Александар Вучиќ:

Околу 2 часот и 46 минути група Срби од Косово и Метохија поставија два камиони како барикади во Бањска, на северот на Косово и Метохија.

Пристигнала косовската полиција која се обидела да ги отстрани и дошло до конфликт со Србите.
Во тој конфликт загина косовскиот полицаец Африм Бињаку, а уште едно лице беше рането. Во 8 часот и 57 минути Јариње и Брњак се затворени, а пукањето се уште трае.

Иако секој ден во Њујорк предупредував дека сето ова може да се случи, малкумина сакаа да слушаат, вели српскиот претседател Александар Вучиќ во своето обраќање до јавноста во врска со најновата ситуација на Косово и Метохија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

50 евра празничен бонус за пензионерите во…

Албанските пензионери ќе добијат „празничен бонус“ во…

Скопјанец приведен поради палење на автомобил

На 03.12.2023 во 03.30 часот на подрачјето…

Мелони во Србија на средба со Вучиќ

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска ќе биде…

Макрон: Војната во Израел би можела да…

Францускиот претседател Емануел Макрон ги повика израелските…