Вучиќ: Загрижен сум за безбедноста на Србите на Косово

t

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, се сретна со амбасадорот на Соединетите Американски Држави, Кристофер Хил, кого го информирал за исходот од разговорите во Брисел и ја изразил својата загриженост за безбедноста на Србите на Косово.


„Го информирав американскиот амбасадор во Србија, Кристофер Хил, за последната рунда разговори во Брисел и ја споделив нашата загриженост за безбедноста на Србите на Косово и Метохија во светло на последните случувања“, рече Вучиќ на Инстаграм профилот на будуќностсрбијеав.

Вучиќ ѝ се заблагодари на амбасадата за нејзината вклученост во смирувањето на тензиите и спречувањето на понатамошни ескалации и посочи дека Србија останува искрено посветена на дијалогот и решавањето на сите отворени прашања мирно и со добра волја, со цел да се зачува тешко стекнатиот мир и стабилност на целиот регион.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Тахири: ЕУ да престане да ја толерира…

Поранешниот главен преговарач на Косово во дијалогот…

Рама со препорака до ЕУ: Тесно да…

Земјата домаќин, Албанија, има големи надежи за…

ФИФА покрена постапка против Србија за несоодветно…

Против Фудбалската федерација на Србија е покрената…

(Фото) Заменик-градоначалникот на Скопје, Александар Трајановски на…

Заменик-градоначалникот на Скопје, Александар Трајанвски, денеска беше…

Вучиќ се пишмани: Одам во Тирана, ќе…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ од Никинац,…