Објавено на:

Вучиќ им го плесна: Се залагам за интегритетот на Србија, како што Западот се залага за територијалниот интегритет на Украина

t

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави дека ни помалку ни повеќе е за територијалниот интегритет на Србија по прашањето за Косово, колку што западните претставници се за територијалниот интегритет на Украина.

Вучиќ рече дека на западните претставници им станал омилен збор – територијален интегритет, додавајќи дека само го повторува тоа што го кажуваат.

Претседателот рече дека на новинарско прашање што и останува на Србија како аргумент за продолжување на преговорите меѓу Белград и Приштина откако стана јаснко дека услов за членство во ЕУ е признавањето на Косово.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Прашуваат Американци каде е Украина, а…

На почетокот на руско-украинската војна, водител прави…

И МЗ се огласи за мајмунските сипаници…

Од Институтот за јавно здравје сме информирани…

Тридневна жалост во Црна Гора по трагедијата…

Владата на Црна Гора ќе прогласи тридневна…

Медведев: Има нуклеарки и во ЕУ, и…

Поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев упати скриена…

Календар на МПЦ: Утре се празнуваат овие…

Свети Евдоким Роден во Кападокија од благочестиви…