Објавено на:

Вучиќ како Путин: Поминаа времињата во кои некој можеше да уценува независни држави – Таче ќути

t

Српскиот претседател Александар Вучиќ рече дека со пријателите од регионот ќе продолжи да се бори за европска иднина, но почитувајќи се себеси, пред денешниот самит ЕУ-Западен Балкан во Брисел. Вучиќ рече и дека поминаа времињата кога можеше да се уценуваат независни и слободни држави.

„Поминаа времињата во кои независни и слободни држави некој може да ги уценува. Ние тука дојдовме кај пријатели. Заедно со нашите пријатели од регионот ќе се бориме за европска иднина, но почитувајќи се себеси и верувајќи дека заеднички можеме многу да направиме“, изјави Вучиќ.

Албанскиот премиер Еди Рама кажа дека Бугарите се срамота, додека македонскиот премиер Димитар Ковачевски одби да даде изјава.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нема да боли – Ван дер Белен:…

Австрискиот претседател Александер ван дер Белен кој…

Ослободен Србинот кој вчера беше уапсен на…

Поранешниот полицаец Миљан Јовановиќ, кој беше уапсен…

Ново замрзнување на цените на производи во…

Владата денеска на седница треба да донесе…

Унгарија не ја пушта Шведска во НАТО

Унгарија ќе го одложи приемот на Шведска…

Дојавите за бомби во Бугарија ги праќаат…

„Во РМ уште во октомври минатата година…