Објавено на:

Вучиќ како Путин: Поминаа времињата во кои некој можеше да уценува независни држави – Таче ќути

t

Српскиот претседател Александар Вучиќ рече дека со пријателите од регионот ќе продолжи да се бори за европска иднина, но почитувајќи се себеси, пред денешниот самит ЕУ-Западен Балкан во Брисел. Вучиќ рече и дека поминаа времињата кога можеше да се уценуваат независни и слободни држави.

„Поминаа времињата во кои независни и слободни држави некој може да ги уценува. Ние тука дојдовме кај пријатели. Заедно со нашите пријатели од регионот ќе се бориме за европска иднина, но почитувајќи се себеси и верувајќи дека заеднички можеме многу да направиме“, изјави Вучиќ.


Албанскиот премиер Еди Рама кажа дека Бугарите се срамота, додека македонскиот премиер Димитар Ковачевски одби да даде изјава.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Официјално инженер: Дипломираше внуката на Зоран Заев

Внуката на поранешниот премиер Зоран Заев има…

СЗО: Мајмунските сипаници засега не се глобална…

Мајмунските сипаници сè уште не претставуваат глобална…

По 7 месеци директорот на ГТЦ призна:…

Ѓоко Трајчевски, директорот на АД ГТЦ по…

Вучиќ свечено пушти во употреба нов аеродром,…

Денеска свечено беше отворен за воздушен сообраќај…

Уште еден трофеј: Руските воздушни сили соборија…

Руските воздушни сили соборија украински авион МиГ-29…