Објавено на:

Вучиќ како Путин: Поминаа времињата во кои некој можеше да уценува независни држави – Таче ќути

t

Српскиот претседател Александар Вучиќ рече дека со пријателите од регионот ќе продолжи да се бори за европска иднина, но почитувајќи се себеси, пред денешниот самит ЕУ-Западен Балкан во Брисел. Вучиќ рече и дека поминаа времињата кога можеше да се уценуваат независни и слободни држави.

„Поминаа времињата во кои независни и слободни држави некој може да ги уценува. Ние тука дојдовме кај пријатели. Заедно со нашите пријатели од регионот ќе се бориме за европска иднина, но почитувајќи се себеси и верувајќи дека заеднички можеме многу да направиме“, изјави Вучиќ.

Албанскиот премиер Еди Рама кажа дека Бугарите се срамота, додека македонскиот премиер Димитар Ковачевски одби да даде изјава.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ѓоковиќ ја откри целта на неговата организација

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ во моментов…

Охридските нуркачи од Центарот „Амфора“ го развиорија…

Професионална екипа од Нуркачкиот центар „Амфора“ од…

Приведени двајца насилници што нападнаа продавач кај…

Полициски службеници од Единицата за насилен криминал…

КАКВИ СОВЕТИ ОЧЕКУВА ОД ФУДБАЛЕРОТ? Зеленски го…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, го назначи…

ВИДЕОТО Е ЛАЖНО, СЕ ГЛЕДА ДЕКА ИМА…

Српскиот министер за надворешни работи и вицепремиер…