Објавено на:

Вучиќ: Мојата работа е да се грижам за Србија, а не за Европската Унија

t

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, истакна дека гледа само на тоа што е во српски интерес, како што прецизираше, што можеме, а што не можеме, работиме за нас, додаде тој.

На новинарско прашање како го коментира барањето Србија да се усогласи со тој дел од политиката на ЕУ, Вучиќ рече дека има многу барања, но и наши потреби и дека негова работа е да се грижи за Србија, а не за ЕУ.


На новинарско прашање како го коментира усогласувањето со санкциите воведени кон Белорусија поради ЕУ, Вучиќ прецизираше дека Србија делумно се усогласила со тие санкции, но дека тоа е направено уште порано и дека таму нема ништо ново.

Делумно да, а делумно не. Имаше 25 декларации, со девет се усогласивме, а 16 не, мислам отприлика, но тоа трае веќе една година и нема ништо ново, ништо воопшто“, рече претседателот на Србија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бајден ја „почитува“ пресудата на Врховниот суд

Претседателот Џо Бајден, кој мери унилатерални активности…

Уапсено лице барано со централна потерница

На 24.06.2022 во 12.30 часот на ул.„Борче…

Францускиот политичар Филопо: Русија го „понижи“ Макрон…

Францускиот галистички политичар Флоријан Филипо објави дека…

Швајцарската царина го прегледува увозот на руско…

Швајцарија е глобален центар за благородни метали…

Додик: Германија го спречи кандидатскиот статус на…

Српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад…