Објавено на:

Вучиќ најави двоцифрен процент на зголемување на пензиите, минималната плата и платите во јавниот сектор во Србија!

t

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска во два наврати најави значително зголемување на пензиите кои, како што рече, нема да бидат помали од 18 отсто и додаде дека се очекува значително зголемување на минималната плата, како и дека просечната плата во март следната година ќе биде повисока од 710 евра.

„Сега сме во најповолна позиција, го спуштивме нивото на пензиите на 9,1-9,2 акции во БДП, а одличната вест е што пензионерите ќе имаат најголем пораст на пензиите за не знам колку години и децении. , суштински и реално“, рече Вучиќ пред новинарите на обиколницата.

Тој изјави дека покачувањата ќе бидат во два наврати, едниот годинава, можеби во октомври, но секако во ноември и декември, како и другиот од 1 јануари следната година, напоменувајќи дека не зборува за еднократни поволности, туку за зголемување на пензиите.

„Тоа нема да биде вкупно под 17-18 проценти. Тоа е неверојатно и неочекувано во вакви услови. Пензионери, најдоцна на 1 јануари ќе имате покачување на пензиите од 18,2 отсто, доколку ММФ целосно не одобри“, рече Вучиќ, пренесе Танјуг.

Тој додаде дека разговорите со ММФ ќе започнат утре.
„Ние ја направивме нашата пресметка и ги обезбедивме парите, но нема да ја нарушиме фискалната стабилност или стабилноста на државата. Ова е фантастична вест за пензионерите. Годинава зголемувањето е 9,9 отсто, следната година 11, кумулативно 18 отсто“, рече Вучиќ.

Кога станува збор за минималната плата, рече дека процентуалното зголемување ќе биде двоцифрено.

„Сакаме значително да ја зголемиме минималната плата на сериозен начин, но на сметка на државата, а не на работодавачот. За тоа ни требаат 300 милиони евра и тоа ќе го искешираме како држава. За работодавачите ќе видиме како да се зголеми неоданочливиот дел од приходите, плус дел од придонесите, а ќе се обидеме да ги спуштиме сите даноци и придонеси на платите на ниво од 60,2 отсто. Сигурно ќе биде двоцифрен, очекуваме да разговараме и со работодавците, но бидејќи државата ќе го преземе товарот, тој ќе биде 12 или 13 проценти, а можеби и 14 проценти“, рече Вучиќ.

Тој посочи дека тоа значи дека просечната плата во март 2023 година се очекува да биде над 710 евра, на ниво на Србија, без да се загрози јавниот долг во однос на БДП.

Тој додаде дека значително зголемување на платите ќе има во јавниот сектор, исто така двоцифрено.

„Мислам дека ова е одлична и важна вест. Гледаме пари и затоа барам сите да плаќаат даноци и да знаат дека државата ќе биде безмилосна по тоа прашање“, рече Вучиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

За Вучиќ нема дилема: Кирилицата е напишана…

Претседателот на Република Србија со лидерите на…

Абазовиќ најави посета на Србија на 29…

Црногорскиот премиер Дритан Абазовиќ најави дека официјално…

Борел: Србија е искрен кандидат за ЕУ

Високиот претставник на Европската унија за надворешна…

Кога Лавров не може во Србија, неговиот…

-Србија со големо задоволство ја прифати поканата…

Вучиќ незадоволен од околината што ја спречи…

Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ на…