Вучиќ најави дека ќе распише избори до крајот на годината

t

„Еве ќе ги објавиме до крајот на годината, на 31 декември за 4 март, мислам дека тоа е 60 дена или ако не, тогаш една недела порано, не е проблем“, рече Вучиќ во изјава за белградски медиуми.

Вели дека секако ќе одговори на барањето на опозициските партии кои побараа распишување предвремени избори.

„За тоа ќе им одговорам, тоа секако ќе се случи, подготвен сум и можам веднаш да кажам – дека сум подготвен да одржам избори согласно тоа што го напишаа, па до март“, рече Вучиќ во гостувањето на Пинк.

На прашањето дали тоа значи дека тогаш изборите ќе се одржат пред неговиот роденден – 5 март, Вучиќ рече дека така испаѓа, според напишаното од оние кои бараат предвремени избори.

Вучиќ изјави дека очекува нов притисок од Западот врз Србија во преговорите со Приштина. /МИА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Каевски: Неучество во техничка Влада на ВМРО-ДПМНЕ,…

Евентуално неучество на ВМРО-ДПМНЕ во техничката Влада…

(Фото)УЖАС: Таткото на малиот монструм Кецмановиќ ја…

И сестрата на Коста Кецмановиќ заедно со…

Истражување: Србите имаат 50% словенска генетика, останатото…

Денешните Срби имаат околу 50-60 отсто словенско…

Хил: На маса не е признавање на…

Американскиот амбасадор во Србија, Кристофер Хил во…

Орбан: Ќе стоиме со Србија ако ЕУ…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека…