Вучиќ: На сите што се во странство би им порачал, што поскоро вратете се дома

t

На сите што се во странство би им порачал: што поскоро вратете се дома, овде има се повеќе работа – изјави Александар Вучиќ, српскиот претседател во компанијата „Зф Фридрихшафен“, која ја почна изградбата на втората фабрика во Северната индустриска зона во Панчево.

Претседателот веднаш по пристигнувањето во Зф оствари кратка средба со раководството на компанијата и со изведувачот. Тој додаде дека „Господ погледна во нас“ со оваа германска фабрика.

До крајот на годината, како што вели, се очекува трговската размена меѓу Германија и Србија да биде над 7 милијарди евра. Тој нагласува дека оваа земја е наш најважен партнер и сојузник.

„Зф“ најави дека работите на изградбата на втората фабрика ќе завршат до средината на 2023 година. За да продолжи со инвестирањето во Панчево, „Зф Србија, чиј обем е повеќе од 230 милиони евра, доби државни финансиски субвенции и градежно земјиште без плаќање на компензација.

„Зф“ се обврзува да ја направи почетната инвестиција во материјални и нематеријални средства до крајот на 2027 година и мора да инвестира најмалку една четвртина од сопствените пари. Компанијата ќе добие финансиска поддршка од државата во шест исплати од 2023 до 2028 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Груевски ги подбра властите: Неспособни сте, корумпирани…

Пишува Никола Груевски на Фејсбук: Разорениот земјотресот…

ТРАГЕДИЈА ВО КАНАДА: Автобус удри во градинка,…

Градски автобус денеска удри во градинка во…

Зеленски: Велика Британија им помага на „украинските…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска во Лондон…

СЗО испраќа стручни тимови и авиони со…

Светската здравствена организација испраќа стручни тимови и…

Имал потекло од Тетово: Блажевиќ двапати за…

Легендарниот хрватски тренер, Мирослав Блажевиќ, кој почина…