Објавено на:

Вучиќ: Немам многу очекувања за состанокот во Брисел, имам цел српската војска да биде меѓу 50-те најсилни во светот

t

Никому не се закануваме, ништо не се закануваме, само сакаме почитување на меѓународните норми, од резолуцијата 1244 до Бриселскиот договор, кои мора да се применуваат, изјави претседателот на Србијапред патувањето во Брисел каде треба да се сретне со косовскиот премиер Албин Курти.

Одиме во Брисел за да се обидеме да ги зачуваме мирот и безбедноста, изјави вчера српскиот претседател Александар Вучиќ. Тој најави и дека Владата на Србија ќе биде формирана пред есен и дека целта е во следните неколку години српската војска да се најде меѓу 50-те најсилни армии во светот. Актуелниот проблем со земјоделците ќе биде решен, иако е многу тешко за државата во моментов, рече претседателот Вучиќ во разговор со новинарите по посетата на увидот на новото оружје и воената опрема од домашната специјална индустрија за потребите на Војската на Србија на Воената академија.

Одговарајќи на новинарски прашања, Вучиќ рече дека оди на дијалогот меѓу Белград и Приштина во Брисел за да се обиде да ги зачува мирот и стабилноста и дека тоа е единствената цел. „Никому не му се закануваме, ништо не се закануваме, само сакаме да обезбедиме почитување на меѓународните правни норми, од резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на ОН до Бриселскиот договор. Тоа се договори кои се валидни, на сила и мора да се почитуваат и применуваат“, рече претседателот на Србија.

Зборувајќи за претстојната средба во Брисел, тој рече дека во пресрет на таа средба ќе се сретне и со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг и со специјалниот пратеник на САД Габриел Ескобар и оти не знае што да очекува од темите на разговор со Курти. „Ние сме заинтересирани да разговараме за се, немаме проблеми со теми. Сакаме да се разговара за Заедницата на српските општини, но не и Приштина да каже дека можеме да купиме самолепливи налепници, да ги залепиме во албум, да купиме гуми за џвакање и некој да ни каже дека Заедницата на српските општини мора да биде во согласност со т.н косовскиот устав, бидејќи е бесмислен. Тогаш не ни треба, секој граѓанин може секојдневно да формира таква заедница“, рече Вучиќ.

Како што додаде, со Бриселскиот договор се подразбирало дека овластувањата на ЗСО ќе бидат многу пошироки и поголеми. „Ако не ги интересира Уставот на Србија, зошто ние би нè интересирал нивниот… Што ни е гајле што мислат тие и сите други, јасно е што се преговарало“, рече Вучиќ.

На прашањето за пререгистрацијата на регистарските таблички тој изјави дека „со сила се може, само не се знае до кога“. „Не очекувајте Србија на кој било начин да ви олесни и не сметајте на тоа дека ќе можете да го извршите погромот на населението“, рече Вучиќ и додаде дека она што се случува на Косово и Метохија во последните денови. е „смешно“. „Видете што закопуваат цистерни, се смеат, како мали деца што си играат, замислуваат дека имаат држава, а не знаат ништо за државата. Ќе разговараме за се и ќе ги поставиме сите прашања. Но, дали ќе има некаква смисла или не, на што повеќе сум склон да верувам, ќе видиме за два-три дена“, изјави Вучиќ.

Тој не сакаше да го коментира ставот на Европската унија, кој ја изедначува вината на Белград и Приштина за подигање на тензиите на Косово и Метохија и размена на запалива реторика, додавајќи само „тоа е најдоброто“. Тој не сакаше да го коментира прашањето дали Албин Курти поради внатрешни проблеми ја интензивира својата реторика во однос на Белград, имајќи ги предвид неколкучасовните рестрикции на електрична енергија на Косово и Метохија, но рече: „Се надевам дека ќе имаат“. Не мора да ја исклучиме струјата, бидејќи тоа би било лошо за нив, за нас и за сите луѓе што живеат таму. Тоа се многу пари. Струјата може да се купи на пазарот, но прашање е кој може да ја плати. Прашање е дали тој донел одлука да не се задолжува дополнителен или нема пари“.

Тој посочи дека не е лесно бидејќи цената на струјата денеска е повисока од 430 евра, а кога се купува за зима е повисока од 1.000 евра за мегават-час. Кај нас за еден мегават час се плаќа 40 евра, нагласи Вучиќ и додаде дека прашање е колку еден субјект или држава може да го преземе тој товар. „Се уште имаме пари и покрај безбројните проблеми со кои секојдневно се соочуваме во однос на струјата. Засега успеваме да издржиме. Имаме доволно пари за никако да не го загрозиме нивото на јавниот долг“, рече Вучиќ.

Запрашан да го коментира тоа што одредени белградски интелектуалци ги оправдуваат постапките на Курти, тој рече дека „тие не го оправдуваат него, туку самите себе, нивниот став, сето она за што се залагаат“. „Дел од нив отсекогаш биле против Србија, не е тајна“, додаде тој.

Претседателот на Србија изјави и дека ќе се исполнат само оправданите барања на земјоделците. „Ќе го исполниме само она што е реално, нема да го исполниме она што не е. Дали некој ќе ги блокира патиштата, дали е селанец или не е друго прашање, за мене сите граѓани се исти“, рече Вучиќ во одговор на прашање за судбината на преговорите со земјоделците кои протестираат со денови. Тој рече дека не е можно државата „да ја плати цената и да учествува во трговската маржа“. Можеби можеме да просиме, но никогаш нема да земеме рекет од трговците“, нагласи тој, имајќи ги предвид барањата на земјоделците.

Тој посочи дека кој и да протестира, секој е на своја страна и го спореди со митингот во Белград во неделата вечер. Имавме поголем митинг против Еуропрајд со 4.650 луѓе. Среде лето, а никој не се огласи, дојде поголем број луѓе отколку на најголемиот собир на опозицијата, на протест против геј парадата. Зошто не прашате дали ќе ги блокираат патиштата? Како имате толку различни стандарди, различен пристап кон се“, праша Вучиќ.

Зборувајќи за организаторите на овие собири, тој изјави дека оној за заштита на семејните вредности го организирал „некој кој е законски осуден за семејно насилство, без да зборува за наркотични дроги и се друго“, а тоа на петте првично пријавени за вчерашниот разговор со премиерката Ана Брнабиќ за откупната цена на сончогледот, „никој од нив не се занимава со сончоглед“, па списокот на претставници на ПАОР подоцна го проширија на девет лица.

Тој изрази надеж дека земјоделците кога ќе ги блокираат улиците нема да одат по субвенционирано гориво и ги замоли кога ќе блокираат да одат на редовната бензинска пумпа и да не купуваат 40 динари поевтино гориво. „Што е наша вина? Во ништо. Долго време не живееме во комунизам, туку во пазарна економија. Ги молам граѓаните да не ѝ отежнуваат на својата земја. За земјата е многу тешко во моментов, и тоа не по наша вина, туку поради војната во Украина, невоведувањето санкции против Русија, проблемите со Приштина, енергетската криза, затоа помогнете си на вашата земја“, изјави Вучиќ.

Тој додаде дека се надева на решение, но рече и дека не сака да прави некоја глупост како со литиумот. „Имавме револуција што не натера да се откажеме од сопствената нафта – литиумот, благодарение на тие револуционери. Ајде да правиме глупави работи како со литиум – нема таква сила. Доста глупост направив еднаш слушајќи неуки“, заклучи Вучиќ. Тој посочи дека не сака да биде претседател кој ќе ги задоволи желбите на оние кои протестираат и ги блокираат патиштата и додаде дека нема проблем со тоа што некои сметаат дека државата е тегла од која се зема се. иако тоа ја зголемува стапката на јавниот долг во однос на БДП. „Немам проблем со тоа, донесете друг претседател, премиер, но тоа мора да го кажете на некои избори. Подготвен сум да излезам на референдум дали народот сака да го смени претседателот“, нагласи тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Србите во Косово секојдневно ја чувствуваат политиката…

Директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија,…

Вучиќ дециден: Србија нема да гласа за…

Претседателот на Србија Александар Вучиќ за српските…

Рама во ОН побара признавање на независноста…

Рама во ОН повика на признавање на…

Бугарско сценарио за Србија – Милановиќ: Нема…

Порака на Милановиќ до Белград: Србија вака…

Курти: Западот треба да се загрижи за…

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека договорот…