Објавено на:

Вучиќ: Нема да имплементирам ништо што значи членство на Косово во ОН

t

Вучиќ, одговарајќи на новинарски прашања, посочи дека нема да спроведе ништо што се однесува на челнство на Косово во Обединетите нации.

Нема да спроведам ништо поврзано со членството на Косово во Обединетите нации или какво било де факто и де јуре признавање“, изјави Вучиќ.

Сè друго, подготвен сум да работам на имплементација, многу прецизно го избирам речникот“, истакна Вучиќ.

Тој додава дека размислува да оди со општ акт во наредниот период преку Народното собрание за да биде јасно.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Србија најави најголема изложба на оружје и…

Минисерството за одбрана на Србија ќе организира…

Да не се повтори: На денешен ден…

На денешен ден пред 24 години почнаа…

Шок од косовски политичар: Во европскиот план…

Претседателот на Демократскиот сојуз на Косово, Љумир…

Охридскиот договор падна на првиот тест: Српската…

Српска листа соопшти дека одлуката да не…

Голем удар за Србија: Блинкен вели пет…

Американскиот државен секретар Антони Блинкен очекува дека…