Вучиќ: Не сметаат за виновни за проблемот со Косово

t

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека ЕУ имала намера да укаже на страната која е повеќе виновна за недостигот на напредок во дијалогот Белград-Приштина, но дека некои земји кои го Косово побарале ставот да биде „урамнотежен“.

„Намерата беше повеќе да се укаже на страната која е навистина виновна, но потоа дојдоа од девет земји, колку што сум информиран, кои побараа да не се поистовети … и побараа баланс“, изјави Вучиќ синоќа во Њујорк, одговарајќи на новинарско прашање дали на работен ручек со шефот на европската дипломатија Жозеп Борела ќе го постави прашањето зошто ЕУ повторно вели дека двете страни се виновни што не ги исполниле своите обврски.

Тој посочи и дека Србија не може да биде во предност, бидејќи тоа се земјите кои ја признаа независноста на Косово.

„Не сметаат за виновни за проблемот со Косово, бидејќи не го признаваме, а мораат да го слушаат некој мал Вучиќ кој ќе зборува за меѓународното право и дека сите знаат дека јас сум целосно во право, не е тоа многу пријатно или лесно“, рече Вучиќ, кој учествува на сесијата на Генералното собрание на ОН

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ГОЛЕМА АКЦИЈА НА ЕВРОПОЛ: Над 500 лица…

Европол уапси 566 лица и заплени над…

Републиканците најавија гласање на импичмент за Бајден

Републиканците во Претставничкиот дом на САД во…

Јакимовски за тушот од О’Брајан за Мицкоски:…

Лидерот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски, на Фејсбук…

Заменикот на Блинкен го потопи Мицкоски: Од…

„Има понуда на маса. И ако сакате…

Кирби: САД воено ќе го поддржат Израел…

Соединетите Држави воено ќе го поддржат Израел…